فردا مرز خسروی برای تردد زائران باز می‌شود

توضیحات معاون امنیتی وزارت کشور درباره ناآرامی‌های عراق و بازگشایی مرز خسروی برای اربعین
5/5

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه از فردا مرز خسروی برای تردد زائران باز می‌شود، گفت: از روز شنبه تردد از مرزها با برگه تردد امکان پذیر است.

حسین ذوالفقاری امشب در گفتگوی تلویزیونی با اشاره به اینکه هیچ برآورد دقیقی از میزان زائران اربعین نمی توان داد، اظهار کرد: امسال ابتدا روادید رایگان شد و سپس از اول محرم تا آخر صفر روادید لغو شد و همین مساله موجب افزایش تعداد زائران می شود. تا الان حدود دو میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند ولی تعداد زائران بین سه تا چهار میلیون نفر تخمین زده می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بعد لغو روادید تقاضای گذرنامه افزایش یافت و چهار برابر شد. ما با عراق توافق کردیم که به جای گذرنامه، برگه تردد صادر کنیم و از روز شنبه تردد از مرز با برگه تردد هم انجام شود. باید به اطلاع زوار برسد که تردد با برگه از روز شنبه امکان پذیر است و زودتر به مرز نروند زیرا دولت عراق هم باید برای انجام امور مرزی با برگه تردد، خود را آماده کند.

ذوالفقاری همچنین ادامه داد: کسانی که درخواست گذرنامه می کنند باید تمام مدارک را تحویل دهند و نیروی انتظامی تا جایی که بتواند گذرنامه صادر می کند و اگر فرصت صدور گذرنامه کافی نبود، برگه تردد صادر می کند و گذرنامه بعدا به آدرس افراد ارسال می شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره به اینکه تاکنون ۴۵ هزار نفر از مرز مهران عبور کرده اند، تصریح کرد: دیشب عراق اعلام کرد به دلیل وقوع ناآرامی های بغداد، زائران از خسروی عبور نکنند تا مشکل آنها حل شود. در حال حاضر تردد در مرز مهران، شلمچه و چذابه در حال انجام است. به هر حال ما مسوولیت داریم تا امنیت زائران را تامین کنیم البته نمی خواهیم برای حرکت زائران هم مشکل ایجاد کنیم اما تامین امنیت در داخل عراق با دولت این کشور است. وضعیت عراق از ظهر امروز رو به ثبات است. اگر دولت عراق اعلام کند مشکلی پیش آمده است، ما توجه می کنیم ولی تا الان دولت عراق و سفارت ما در بغداد مشکلی گزارش نکرده اند. فعلا تردد از مرز خسروی به‌دلیل ناآرامی در عراق انجام نمی شود. استاندار کرمانشاه الان اعلام کرد از فردا مرز خسروی باز شده و تردد زائران از این مرز انجام می شود.

ذوالفقاری درباره برنامه ریزی ها برای سهولت حمل و نقل زائران، گفت: ما کاپوتاژ را محدود کردیم تا تردد اتوبوس ها راحت تر انجام شود. پارکینگ ها را اضافه کردیم تا افراد بتوانند با وسایل شخصی به مرز بیایند. همچنین اتوبوس برای جابجایی زائران از پارکینگ ها تا مرز در نظر گرفته ایم. برای شرایط بحرانی برای حمل و نقل هم پیش بینی لازم را داریم. اگر با تجمع زائران در مرز مواجه شدیم، زائران را در مساجد و حسینیه ها منتقل می کنیم و آنها را در این اماکن به صورت موقت مستقر می کنیم تا زائران در مرز روی زمین نمانند. امیدواریم با توزیع زمان سفر، با مشکل تردد زائران مواجه نشویم.

رئیس ستاد اربعین با بیان اینکه نرخ پارکینگ ها افزایش نیافته است و اگر کسی تخلف کرد، زائران می توانند به ما گزارش بدهند، ادامه داد: ما در ستاد اربعین نرخ بیمه زائران را در این ایام کاهش داده و از ۳۸هزار تومان به ۲۲هزار تومان رسانده ایم در واقع ما نرخ بیمه را تعیین نکرده ایم بلکه نرخ بیمه را کاهش داده ایم. دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور در جلسه بررسی قیمت بیمه حضور داشته اند. تعهدات بیمه را از ۲۰کیلومتری مرز به ۵۰کیلومتری مرز گسترش داده ایم. بیمه گران در همه بیمارستان های عراق حضور دارند. در کنسولگری ها و موکب ها هم حضور دارند. اگر بیمه گرها هم در این اماکن نبودند زائران مدارک پزشکی خود را به ما ارائه کنند تا هزینه خود را دریافت کنند. ما هزینه بیمه را کاهش و تعهدات را افزایش داده ایم. یک ریال از بیمه برای سازمان های دولتی هزینه نمی شود. بیمه یک ضرورت است ولی اگر کسی خود را بیمه نکرد، بعدا توقعی نداشته باشد.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید