استقبال ایران و عراق از آغاز مجدد سفرهای زیارتی

در دیدار سفیر عراق در تهران با حجت الاسلام و المسلمین نواب، طرفین از آغاز مجدد سفرهای زیارتی در قالب توافق مسئولان ذی ربط دو کشور استقبال کردند.
5/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آقای نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر جمهوری عراق در کشورمان امروز با حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در این دیدار که در بعثه مقام معظم رهبری انجام شد با اشاره به همکاری خوب دو کشور در حوزه حج و زیارت و تردد میلیون‌ها زائر ایرانی و عراقی در طول سال از طریق مرز‌های دو طرف، گفت: امیدواریم با کنترل بیشتر ویروس کرونا، زمینه سفر‌های زائران ایرانی به اعتاب مقدسه در عراق مجدداً فراهم شود.

وی با اشاره به حضور آقای نصیر عبدالمحسن عبدالله در سنوات گذشته به عنوان سرکنسول جمهوری عراق در مشهد و آشنایی با فعالیت‌های حوزه حج و زیارت افزود: انتظار داریم که تجربه جنابعالی موجب فراهم کردن امکانات و تسهیلات بیشتر برای رفت و آمد زائران ایرانی به عتبات عالیات و بهره برداری از سفر‌های زیارتی شود.

در این دیدار سفیر عراق در تهران نیز با اشاره به روابط دوستانه دو کشور و پیوستگی و علاقه دو ملت ایران و عراق، اظهار داشت: کرونا سفر‌های زائران به اماکن مقدسه در دو کشور را کاهش داده و درصدد هستیم با بهبود شرایط بهداشتی بار دیگر این سفر‌ها از سر گرفته شود.

وی آمادگی خود را برای صدور روادید جهت کاروان‌های زیارتی که در آینده در قالب سازمان حج و زیارت برای سفر به عراق ساماندهی خواهند شد، اعلام کرد و افزود: شهر‌های زیارتی در عراق برای استقبال از زائران ایرانی مشکلی ندارند و در انتظار توافقات میان مراجع ذی ربط در دو کشور هستند.

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با اشاره به اینکه با تعطیل شدن سفر‌های زیارتی حج، عمره و عتبات، ۲۱ کمیته در سازمان حج و زیارت تشکیل شده و در حال بهینه سازی برنامه‌های این حوزه است، از توسعه همکاری‌های دو طرف در حوزه حج و زیارت استقبال کرد و از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مسعودی رئیس شورای عالی حج و عمره عراق برای سفر به ایران دعوت کرد.

در این دیدار حجت الاسلام صحبت الله رحمانی معاون امور عتبات سازمان حج و زیارت نیز از اقدامات و پیگیری‌های این سازمان در خصوص سفر‌های زیارتی به عتبات عالیات گزارش داد و تصریح کرد: سازمان حج و زیارت بر اعزام منظم و برنامه ریزی شده زائران ایرانی به عراق با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حفظ امنیت و کرامت زائران تاکید دارد و مذاکرات خوبی نیز با سفیر عراق در خصوص نحوه اعزام‌های آینده به عراق در صورت بهبود شرایط کرونایی داشته است.

بر پایه این گزارش، در این دیدار که در آستانه سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار شد طرفین یاد و خاطره این دو سردار شهید جبهه مقاومت را گرامی داشتند و سفیر عراق عملیات تروریستی آمریکا در مسیر فرودگاه بغداد را بزدلانه خواند و گفت: این دو شهید بزرگوار در دل دو ملت ایران و عراق جای داشتند و مردم نیز عشق و علاقه خود را در مراسم تشییع پیکرشان در دو کشور به نمایش گذاشتند.

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز تصریح کرد: شهیدان سلیمانی و المهندس جان و خون خود را در راه دفاع از اسلام فدا کردند و اطمینان دارم که خداوند ظالمان را به سزای اعمالشان خواهد رساند./ مهر

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید