۱۰۰ یورو ارز اربعین چند دینار عراق می شود؟

زائران اربعین ارز مورد نیاز خود را باید از بازار آزاد و با نرخ آزاد تهیه کنند.
5/5

بانک مرکزی اعلام کرد که به هر زائر ایرانی ۱۰۰ یورو یا معادل آن را تخصیص می‌دهد، اما حال باید دید که معادل این رقم برابر چند دینار و دلار می‌شود.

گسترش نیوز – چند سالی است که طبق یک عهدی مذهبی مسافران عتبات عالیات برای ثبت ارادت خود به اهل بیت، ایام اربعین را برای پیاده روی و رسیدن به سرزمین کربلا در پیش می‌گیرند.سازمان‌های دولتی و مردم نهاد نیز برای سهولت در این امر به زائران این مسیر مقدس، خدمات و امکانات ویژه‌ای را ارائه می‌کنند تا تعداد شرکت کنندگان در این مسیر علی رغم تمام مشکلات اقتصادی افزایش پیدا کند.بانک مرکزی ایران نیز در تمامی این سال‌ها تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات بهینه در تامین ارز اربعین حسینی انجام داده است، متاسفانه در سال گذشته تجربه تلخی در ارائه ارز به این مسافران رقم خورد که دلیل این اتفاق عدم همکاری سازمان‌های دولتی و غیر دولتی عراقی بود.

روز‌های قبل نیز رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که زائران اربعین ارز مورد نیاز خود را باید از بازار آزاد و با نرخ آزاد تهیه کنند، خوشبختانه با توجه به اینکه کشوری ایران سال هاست ارادت ویژه‌ای نسبت به اهل بیت و دین و مذهب شیعه داشته و دارد مسئولان امر تمام تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن این مراسم انجام می‌دهند.روز گذشته بانکمرکزی اعلام کرد که هر زائر اربعین حسینی می‌تواند با در دست داشتن مدارک لازم به صرافی‌ها مراجعه کرده و ۱۰۰ یورو یا معادل آن را با نرخ بازار ثانویه از صرافی‌های بانکی و غیر بانکی تهیه کند.

نرخ خرید و فروش یورو در سامانه نیما، ۱۲ هزار تومان گزارش شده است که معادل ریالی ۱۰۰ یور چیزی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود. بانک مرکزی اعلام کرده بود که معادل ۱۰۰ یورو به نرخ بازار ثانویه سایر اسعار را نیز در اختیار افراد قرار می‌دهد حال باید دید که در قبال ۱۰۰ یورو چه میزان ارز دیگر را می‌توان دریافت کرد.

شما می‌توانید معادل ۱۰۰ یورو به نرخ بازار ثانویه مبلغ ۱۱ هزار و ۲۱۴ دینار عراقی دریافت کنید چرا که در دینار چیزی حدود ۱۰۰ تومان محاسبه می‌شود. همچنین با ۱۰۰ یورو به نرخ سامانه نیما چیزی معادل ۱۱۲ دلارر آمریکا را می‌توانید از صرافی‌های تهیه کنید.

البته گفتنی است که نرخ انواع اسعار در بازار آزاد نیز تفاوت فاحشی با بازار ثانویه ندارد و تفاوت بین این عدد مبلغی حد فاصل ۶۰ تا ۵۰ هزار تومان است چراکه اگر ۱۰۰ یورو در بازار آزاد تهیه شود معادل ریالی یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان را در بر می‌گیرد و تفاضل آن با نرخ سامانه نیما تنها ۷۰ هزار تومان است.

کامران سلطانی زاده؛ رییس شورای عالی کانون صرافان می گوید: معتقدم بانک مرکزی درباره پرداخت ارز اربعین به زوار تصمیم درستی را اتخاذ کرد، زیرا ارجاع دادن زوار به صرافی‌های مجاز موجب می‌شود تا با رفع اختلاف قیمتی بین بازار آزاد و سهمیه بانک مرکزی تقاضای کاذب رفع شود.

وی افزود: همچنین گزینه‌ای هم در سامانه سنا با نام “ارز زیارتی” باز شده که هر شخص می‌تواند با مراجعه به صرافی‌های مجاز و ارائه مدارک لازم، ۱۰۰ یورو یا معادل آن دلار و دینار خریداری کند.

این عضو کانون صرافان، با اشاره به اینکه این مبلغ در نظر گرفته شده برای سفر زوار کفایت می‌کند، گفت: البته آنطور که شواهد نشان می‌دهد این ۱۰۰ یورو در نظر گرفته شده برای هر نفر، سر فصلی جداگانه از ۲ هزار یورو ارزی است که صرافی‌های مجاز می‌توانند در یک سال به هر فرد پرداخت کنند.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید