پیشنهاد وزیر کشور برای برگزاری بهتر مراسم پیاده‌روی اربعین در سال‌های آینده

5/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

به گزارش ستاد راهنمای زائر به نقل از تسنیم، جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی صبح ۱۲ آبان ماه در وزارت کشور با حضور عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور برگزار شد.

وی در این جلسه تصریح کرد: اربعین امسال با رضایت نسبی زوار انجام شد و باید تلاش کرد تا این حماسه عظیم باشکوه‌تر برگزار شود.
وزیر کشور در این جلسه که با موضوع جمع‌بندی و گزارشات اقدامات انجام شده در اربعین ۱۳۹۸ برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به افزایش جمعیتی که امسال داشتیم، نگرانی در حوزه حمل و نقل و تردد زائران وجود داشت که با مدیریت و فعالیت علمی وزارت راه و شهرسازی، این نگرانی برطرف شد. در وزارت راه دیدم که با الگو‌هایی که از قبل از اربعین برنامه‌ریزی کرده بودند، کار می‌کردند و طبق برنامه پیش رفتند. پیشنهاداتی درباره اینکه اقدامات در حوزه اربعین باید به صورت الکترونیکی انجام شود، وجود دارد که بنده هم آن را قبول دارم.

وی با بیان اینکه نقش رسانه‌ها در اربعین امسال به‌شدت پررنگ بود، افزود: صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در این زمینه به خوبی عمل کردند.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه برای مدیریت جمعیت پنج میلیونی زائران مشکلی نداشته و نداریم، خاطرنشان کرد: ارتباط مخابراتی خوبی با بیش از 3.5 میلیون زائر انجام شد و روزانه 3 پیام برای زوار ارسال می‌شد که مثمر‌ثمر واقع شد.

وی همچنین گفت: مردم نقش مهمی در اربعین داشتند؛ موکب‌داران نهادهای جوشیده از متن مردم هستند که مدیریت مشارکت مردمی را انجام می‌دهند و این کار مهم و عظیمی است که هم در ایران و هم در عراق زحمات زیادی کشیدند که جای تشکر فراوان وجود دارد.

وزیر کشور به اقدامات دستگاه‌ها در اربعین پرداخت و گفت: نیروی انتظامی از مدیریت ترافیک گرفته تا امنیت، صدور گذرنامه و مرزبانی زحمات زیادی کشیدند و از آنان تشکر می‌کنم. وزارت اطلاعات مباحث پنهان امنیتی را هم در مرزها و هم در کشور به خوبی انجام دادند.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: ستادکل نیروهای مسلح نقش هماهنگی نیروهای مسلح را داشتند که هم حمایت و هماهنگی کردند، ضمن اینکه در موقع نیاز، در امر حمل و نقل اتوبوس ارسال کردند که تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران، سپاه پاسداران، بسیج، استانداران، هلال احمر، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان حج و زیارت، اتوبوس‌ران‌ها، لوکوموتیوران‌ها، خلبان‌ها، اورژانس کشور، بعثه مقام معظم رهبری، ستاد اربعین و شرکت‌های مسافربری زحمات زیادی در اربعین امسال کشیدند که از همه آنان تشکر می‌کنیم.

وزیر کشور گفت: همچنین از وزارت نیرو، سفارتخانه ما در عراق، ستاد مرکزی اربعین در عراق نیز به خاطر عملکرد خوب‌شان تشکر می‌شود.

رحمانی فضلی گفت: دولت عراق در اربعین امسال چیزی کم نگذاشت؛ از امضای تفاهم‌نامه‌ها گرفته تا مسائل مستحدثه که به خوبی عمل کردند، در حوزه بهداشت و درمان هم خدمات خوبی ارائه شد و با اینکه در این ایام بیش از سه میلیون زائر جابه‌جا می‌شود، هیچگونه اپیدمی بیماری نداشتیم. همچنین از فعالان در وزارت کشور و وزارت خارجه قدردانی می‌کنم؛ معاون اول رئیس‌جمهور نیز که هر ساله در این ایام به عراق سفر می‌کند نیز گفت که اربعین امسال با سال‌های پیش متفاوت بود.

وی خاطر نشان کرد: آقای رئیس‌جمهور نیز به ما توصیه می‌کردند که هرچه مقام معظم رهبری در این باره نظری دارند را عملی کنید.

وزیر کشور اظهار داشت: تشکر اصلی را از مقام معظم رهبری داریم که ایشان توصیه‌های حکیمانه‌ای هم به ما و هم در دیدار با موکب‌داران داشتند که باعث ایجاد شور و نشاط خاصی شده بود.

رحمانی‌فضلی گفت: تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط در موضوع امنیت به خوبی عمل کردند و امنیت خوب و واقعی در عراق وجود داشت؛ قبلا هم اعلام کردیم که ما هیچ نقشی در امنیت عراق نداشتیم و مقامات عراقی به خوبی عمل کردند.

وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای اربعین سال آینده تأکید کرد و گفت: برای سال آینده هم جمعیت بیشتری خواهیم داشت و هم اینکه با گرمای بیشتر هوا مواجه خواهیم بود که اقتضائات خاص خود را خواهد داشت، باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای در این زمینه داشته باشیم تا زائران راحتی بیشتری داشته باشند، پیشنهاد دارم استان‌ها را برای مسیر پیاده‌روی از نجف تا کربلای معلی تقسیم بندی کنیم تا به طور ویژه اقدامات مورد نیاز را برای مقابله گرما انجام دهند.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید