پیش‌ثبت‌نام اربعین ۱۰ تیرماه آغاز می‌شود

پیش‌‌ثبت‌نام متقاضیان تشرف به اربعین سال جاری از ۱۰ تیرماه جاری از طریق سامانه سماح آغاز می‌شود. البته پیش‌ثبت‌نام به معنای اعزام قطعی به عراق در ایام اربعین نیست.
5/5

امسال با برنامه‌ریزی ستاد مرکزی اربعین و موافقت دولت عراق، زائران کشورمان بدون اعمال سهمیه‌بندی و همچون سال‌های قبل از کرونا، به زیارت اربعین مشرف می‌شوند. حتی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز روز گذشته در دیدار با رئیس جمهور کشورمان به برنامه‌ریزی به منظور سهولت تردد زائران اربعین اشاره کرده است.

آغاز پیش‌ثبت‌نام اربعین از ۱۰ تیرماه

پس از تلاش به منظور برپایی باشکوه اربعین حسینی با حضور زائران ایرانی، سازمان حج و زیارت به عنوان کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین، پیش‌ثبت‌نام از متقاضیان سفر اربعین را در دستور کار قرار داد و مقرر شد تا به منظور آمادگی برای حضور زائران کشورمان، پیش‌ثبت‌نام اربعین ۱۴۰۱ را از ۱۰ تیرماه آغاز کند.

بر همین اساس، پیش‌ثبت‌نام سفر اربعین سال جاری از ۱۰ تا ۳۱ تیرماه در سامانه سماح انجام می‌شود. البته پیش ثبت‌نام از متقاضیان این سفر معنوی، به منزله ثبت‌نام قطعی نیست و برای مسؤولان اعزام تعهدی مبنی بر قطعی شدن ثبت‌نام و اعزام ایجاد نمی‌کند. چرا که با توجه به وضعیت کرونا و سایر بیماری‌ها در جهان، در صورتی که عراق به عنوان میزبان، محدودیتی برای اربعین امسال اعلام کند، ستاد اربعین هم موظف به عملیاتی کردن آن است.

ثبت‌نام قطعی اربعین از بین افرادی که پیش ثبت‌نام کردند، انجام می‌شود

علاوه بر این، اگر تا زمان اعزام زائران به عراق در ایام اربعین، مسؤولان عراقی محدودیتی در تعداد زائران اعمال کنند، ثبت‌نام قطعی از بین افرادی که پیش ثبت‌نام کرده‌ بودند، انجام می‌شود.

همچنین به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، ستاد اربعین با هماهنگی وزارت بهداشت تزریق حداقل ۲ دُز واکسن کرونا را الزامی کرده است که البته هنوز وضعیت واکسیناسیون به صورت قطعی از سوی مسؤولان عنوان نشده و حتی ممکن است تزریق ۳ دُز واکسن کرونا مورد نظر قرار گیرد. چرا که پیش از این نیز نمایندگان وزارت بهداشت در ستاد اربعین تزریق ۳ دُز واکسن را الزامی دانسته و نسبت به آن تأکید داشتند.

افرادی که امسال امکان ثبت‌نام برای‌ تشرف به زیارت اربعین را ندارند‌

‌همچنین بر اساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخی از افراد به دلیل شرایط خاص در ایام اربعین،‌ از تشرف به این سفر منع شده‌ و مسؤولان از آن‌ها می‌خواهند که از ثبت‌نام برای اربعین ۱۴۰۱ بپرهیزند‌؛ به طوری که بیماران دیابتی با زخم یا عفونت اندام، بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند، بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته، بیماران دارای عوارض و علائم قلبی و عروقی، بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشنای ۲۵۰ و بالاتر دارند، بیماران مبتلا به سرطان در حال درمان، بیماران مبتلا به آسم یا COPD شدید و یا کنترل نشده از این دسته افراد هستند. افرادی نیز که بر‌‌‌‌ اساس نظر پزشک دارای بیماری واگیردار هستند یا تست کرونای آنها مثبت شده است، از زیارت اربعین امسال منع شده‌اند.‌

‌به گزارش فارس، در اربعین سال گذشته با توجه به وضعیت کرونا سهمیه ایران حدود ۶۰ هزار نفر از سوی عراق اعلام شد که در نهایت با توجه به خیل عاشقان حسینی بیش از ۱۰۰ هزار نفر در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند. امسال با توجه به لغو‌ ‌ویزای عراق برای سفرهای زمینی و هوایی، تعداد زائران بیشتر خواهد بود. اما به نظر می‌رسد به منظور ساماندهی زائران، در ایام اربعین اخذ ویزای عراق الزامی باشد که البته ویزا به صورت رایگان صادر خواهد شد.

منبع: فارس

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید