ورود سازمان بازرسی به موضوع فروش بلیت اربعین/ خط‌ونشان سازمان بازرسى براى شرکت‌ها و آژانس‌های هوایى

5/5

قائم‌مقام سازمان بازرسى کل کشور از ورود این سازمان به‌منظور نظارت بر نحوه فروش بلیت سفر اربعین خبر داد و گفت: سازمان بازرسی با برقراری گشت‌های مشترک با تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، اقدامات دستگاه‌های ذی‌ربط را رصد مى‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، احمد رحمانیان با اشاره به اینکه سازمان بازرسى کل کشور به‌منظور پیگیرى حقوق عامه، به موضوع بلیت سفر در ایام اربعین ورود کرده است، گفت: این سازمان در راستای وظایف نظارتی خود و برای بررسی نحوه تعیین سقف قیمت بلیت، ضمن حضور در “کمیته حمل‌ونقل و سوخت وزارت راه و شهرسازی” بررسی عملکرد وزارت راه و شهرسازى را در دستور کار قرار داده است.

وى با بیان اینکه نرخ بلیت اتوبوس در ایام اربعین افزایش 75درصدى داشته است، اظهار کرد: متأسفانه برخى افراد سودجو خودسرانه قیمت بلیت اتوبوس را بیش از این نرخ افزایش داده‌اند که بر این اساس مقرر شد بلیت اتوبوس فقط با ارایه کد ملى فروخته شود.

قائم‌مقام سازمان بازرسى کل کشور در رابطه با فروش بلیت قطار در ایام اربعین نیز ابراز کرد: زائران اعزامی از طریق بخش ریلی قریب به 250 هزار نفر پیش‌بینی شده‌اند که در مسیر تهران ـ اهواز و تهران ـ کرمانشاه جابه‌جا خواهند شد. در زمان حاضر فقط مرز شلمچه امکان بهره‌برداری ریلی دارد و بر اساس مصوبه کمیته حمل‌ونقل و سوخت بهای بلیت خطوط ریلى هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت.

وی افزود: در این رابطه نیز با توجه به ابهامات موجود در نحوه واگذاری قطار از طریق تور زیارتی و شائبه وجود رانت و به‌منظور رعایت عدالت اجتماعی هشدار لازم به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران داده شده است.

رحمانیان در بخش دیگرى از سخنان خود با اشاره به گله‌مندى مردم از افزایش چشمگیر قیمت بلیت هواپیما خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه‌اى که از سوى وزارت راه و شهرسازى اعلام شده است قیمت بلیت هواپیما از تمامى نقاط کشور، به‌جز چهار شهر مشهد، زاهدان، کرمان و یزد به عراق (رفت و برگشت) از 15 شهریور تا 30 شهریورماه، شش میلیون تومان تعیین و برای چهار شهر مذکور مبلغ بلیت هفت میلیون و 600 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

به‌گفته وى طى چند روز اخیر مطابق اخبار واصله، برخى از آژانس‌هاى هوایى خودسرانه قیمت بلیت را افزایش داده‌اند و در برخى موارد اخبار فروش بلیت 13 میلیون تومانی واصل شد که سازمان بازرسى به این موضوع ورود دارد و به‌طور حتم براى شرکت‌ها و آژانس‌های متخلف پرونده تشکیل مى‌شود.

رحمانیان گفت: شرکت‌های هواپیمایی قشم ایر، ایران ایر، آسمان، معراج، تابان، زاگرس، آتا، وارش و ماهان، مسئولیت عرضه بلیت را به‌عهده دارند.

قائم‌مقام سازمان بازرسى کل کشور تأکید کرد: با ورود سازمان بازرسى مقرر شد که فروش بلیت هواپیما براى اربعین به‌طور مستقیم از طریق سایت ایرلاین‌ها به‌صورت پلکانی طی این بازه 15روزه ارائه شود تا دست دلالان از این ماجرا کوتاه شود و بلیت با قیمت مصوب عرضه شود و در صورت عرضه بلیت خارج از قیمت مصوب، قطعاً با شرکت‌های هواپیمایی خاطی برخورد خواهد شد.

وى از استقرار بازرسان در فرودگاه امام خمینی(ره) خبر داد و بیان کرد: به‌منظور نظارت مستمر سازمان هواپیمایی کشوری بر عملکرد ایرلاین‌ها در راستای عرضه بلیت رفت و برگشت به متقاضیان بدون محدودیت‌های اجبارى و رصد این موضوع، بازرسان سازمان بازرسى در فرودگاه امام و سطح شهر مستقر خواهند شد و با گشت‌های مشترک با تعزیرات و سازمان حمایت و سازمان صمت و بازرسان سازمان هواپیمایی نظارت لازم را اعمال خواهند کرد.

وى تأکید کرد: چنانچه زائران شکایتى داشته باشند مى‌توانند به بازرسان مستقر در فرودگاه مراجعه کنند یا شکایات خود را به‌همراه مستندات، در سامانه شکایات این سازمان ثبت کنند.

رحمانیان گفت: سازمان بازرسى کل کشور به‌منظور تحقق حقوق عامه به این موضوعات ورود کرده است و ضمن نظارت مستمر با هرگونه تخلف در فروش و عرضه بلیت سفر اربعین به‌طور قاطع برخورد و تخلفات را به دستگاه‌های مسئول اعلام مى‌کند.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید