میراحمدی: هموطنان موقتاً از سفر به عراق خودداری کنند

5/5

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) با اشاره به اطلاعیه سفارت ایران مبنی بر خودداری زائران ایرانی از سفر به بغداد، کاظمین و سامرا گفت: هموطنان موقتاً و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، سید مجید میراحمدی روز دوشنبه در نشست کمیته بهداشت و سلامت اربعین حسینی(ع) که با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر در محل وزارت کشور برگزار شد؛ ابراز کردد: در مراسم معنوی اربعین امسال موضوع سلامتی زائران دغدغه و اولویت اساسی است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی ادامه داد: در اربعین امسال چهار دستور کار سلامت، امنیت، سهولت و ارزانی در دستور کار قرار دارد که با توجه به گرمای هوا و جمعیت، موضوع سلامت از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

میراحمدی تصریح کرد: در نشست امروز، اعضای کمیته بهداشت و سلامت اربعین حسینی بر پرهیز از حضور افراد مسن، دارای بیماران زمینه‌ای، افراد دارای مشکلات تنفسی و همچنین کودکان در مراسم اربعین حسینی به‌دلیل مسئله گرما و ازدحام جمعیت تأکید کردند.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهوری همواره بر ارتقای خدمات بهداشتی و درمانی برای حفظ سلامتی عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تأکید دارند؛ گفت: وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر، متولیان اصلی سلامت زائران در پایانه‌های مرزی و آن سوی عراق هستند و برای همین با تمام ظرفیت در این عرصه وارد می‌شوند.

معاون وزیر کشور خاطرنشان کرد: لازم است تا آغاز این مراسم معنوی همه امکانات و نیازهای درمانی، تأمین و در مرزها و مسیر حضور زائران مستقر شود.

میراحمدی تصریح کرد: خوشبختانه با تجارب موجود، آمادگی خوبی در دستگاه‌های متولی در تأمین سلامت زائران وجود دارد و امیدواریم همچون گذشته، رضایتمندی زائران را در این زمینه جلب کنیم و خدمات به بهترین شکل ممکن ارائه شود.

وی همچنین درباره ازدحام در خروجی‌های مرز هم خاطرنشان کرد با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده، تلاش بر این است جمعیت متناسب با ظرفیت‌ گذرگاه‌های مرزی، هدایت شوند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در ادامه صحبت‌های خود گفت: براساس آخرین برآوردها، تقاضای تمدید و صدور گذرنامه امسال در مقایسه با سال 98 رشد 50درصدی را نشان می‌دهد که نشان از استقبال عاشقان حسینی برای حضور در عتبات عالیات است.

در ادامه این نشست نماینده جمعیت هلال احمر از افزایش سه‌برابری پایگاههای درمانی، نیروی انسانی و لجستیک در اربعین امسال خبر داد.

همچنین نماینده وزارت بهداشت هم از آمادگی کامل این وزارتخانه در تجهیز کامل امکانات بهداشتی اعم از سرم که مهم‌ترین ابزار درمان گرمازدگی است سخن گفت و اعلام کرد: با وزارت بهداشت عراق هم هماهنگی‌های لازم  برای ارائه خدمات به زائران به‌عمل آمده است.

همچنین سید مجید میراحمدی روز دوشنبه در گفت‌‌وگویی تأکید کرد: با توجه به برخی ناآرامی‌ها در عراق، مقررات منع رفت‌وآمد در بغداد اعلام شد به همین دلیل سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق در اطلاعیه‌ای اعلام کرد زائران ایرانی از سفر به بغداد، کاظمین و سامرا خودداری کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: درباره امنیت و سلامت مسافر ایرانی در عراق جای هیچ نگرانی نیست و آنها با برنامه‌ریزی به کشور باز خواهند گشت.

میراحمدی با بیان اینکه زائران منتظر اطلاع‌رسانی بعدی باشند، ادامه داد: زائران ایرانی که قصد سفر به عراق را دارند موقتاً و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند و با بازگشت آرامش، حماسه عظیم اربعین حسینی باشکوه‌تر از گذشته برگزار خواهد شد.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید