مشکلات بی‌پایان؛ آتشی بر جان و فرصت زائرین اربعین در افغانستان

5/5

هرچه به اربعین حسینی نزدیک‌تر می‌شویم، دلهای محبان اهل بیت علیهم السلام بیتاب‌تر به دیار معشوق می‌شود اما همچون سالهای گذشته گویی مشکلات دست از گریبان این عاشقان خسته دست برنمی‌دارد و جان و فرصت این زائران را می‌سوزاند.

هرچه به اربعین حسینی نزدیک‌تر می‌شویم، دلهای محبان اهل بیت علیهم السلام بیتاب‌تر به دیار معشوق می‌شود اما همچون سالهای گذشته گویی مشکلات دست از گریبان این عاشقان خسته دست برنمی‌دارد و جان و فرصت این زائران را می‌سوزاند. به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای امتداد نیوز در کابل، توفیق زیارت امام حسین علیه السلام سالهاست که نخستین آرزو و دعاهای مردم عاشق و دلباخته اهل بیت علیهم السلام در جای جای افغانستان است. هرچه از روز عاشورا به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم، دلهای عاشق بیتاب‌تر به دیار معشوق می‌شود ولیکن همچون سالهای گذشته گویی مشکلات دست از گریبان این عاشقان خسته بر نداشته، بلکه بیشتر نیز شده است. «مهدی موحد» یکی از این دلباختگان اهل بیت درباره مشکلات سفر می‌گوید: «مشکلات ما از خود ریاست گذرنامه شروع می‌شود. ازدحام در کابل بسیار زیاد است و حتی برای کسانی که تازه برای دریافت گذرنامه اقدام کرده‌اند تا یک ماه آینده آن را دریافت خواهند کرد که از ایام اربعین می‌گذرد. مشکل دیگر ما درباره ویزای عراق است که سفارت این کشور بدلیل حمله داعش فعلا تعطیل است و بسیاری از زائران اربعین در کابل بلا تکلیف مانده‌اند». چند سالی است که دفتر «آیت الله فیاض» مسئولیت هماهنگی زائران افغانستانی را با دولت عراق به عهده گرفته است. «حجت الاسلام فهیمی» در این باره می‌گوید: یک بی‌عدالتی و تبعیض خاصی در این قسمت نسبت به زوار افغانستانی شده است. این مسئولیت را دولتمردان ما متاسفانه احساس نمی‌کنند بنابراین در ایام اربعین برای 10 یا 15 روز زوار افغانستانی که از افغانستان برای زیارت عتبات عالیات می‌روند، حضرت آیت الله فیاض در این باره به دولت عراق تضمین سپرده است. وی افزود: با این حال ایام اربعین تنها فرصتی است که شیعیان افغانستان می‌توانند به دیار معشوق سفر کنند ولی با وجود مشکلاتی مانند نبود سفارت، عدم توجه مسئولان، زائرین بلاتکلیف مانده‌اند. پس از حمله انتحاری متاسفانه مسئولی در سفارت عراق نیست. در حالی که حدود یکماه به اربعین مانده است. خیل عظیمی از مشتاقان به زیارت عتبات عالیات منتظرند تا یک راه حلی پیدا شود. مقامات مسئول در دولت افغانستان باید این مشکل را از طریق وزارت خارجه عراق حل کنند. در این میان شرکتهای زیارتی بسیاری زیادی با نصب تابلوهایی از تصاویر عتبات عالیات وعده این سفر را به مردم می‌دهند ولی هنوز معلوم نیست که زائران اربعین حسینی از افغانستان امسال نیز بتوانند خود را به زیارت معشوق برسانند.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای امتداد نیوز در کابل، توفیق زیارت امام حسین علیه السلام سالهاست که نخستین آرزو و دعاهای مردم عاشق و دلباخته اهل بیت علیهم السلام در جای جای افغانستان است. هرچه از روز عاشورا به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم، دلهای عاشق بیتاب‌تر به دیار معشوق می‌شود ولیکن همچون سالهای گذشته گویی مشکلات دست از گریبان این عاشقان خسته بر نداشته، بلکه بیشتر نیز شده است. «مهدی موحد» یکی از این دلباختگان اهل بیت درباره مشکلات سفر می‌گوید: «مشکلات ما از خود ریاست گذرنامه شروع می‌شود. ازدحام در کابل بسیار زیاد است و حتی برای کسانی که تازه برای دریافت گذرنامه اقدام کرده‌اند تا یک ماه آینده آن را دریافت خواهند کرد که از ایام اربعین می‌گذرد. مشکل دیگر ما درباره ویزای عراق است که سفارت این کشور بدلیل حمله داعش فعلا تعطیل است و بسیاری از زائران اربعین در کابل بلا تکلیف مانده‌اند». چند سالی است که دفتر «آیت الله فیاض» مسئولیت هماهنگی زائران افغانستانی را با دولت عراق به عهده گرفته است. «حجت الاسلام فهیمی» در این باره می‌گوید: یک بی‌عدالتی و تبعیض خاصی در این قسمت نسبت به زوار افغانستانی شده است. این مسئولیت را دولتمردان ما متاسفانه احساس نمی‌کنند بنابراین در ایام اربعین برای 10 یا 15 روز زوار افغانستانی که از افغانستان برای زیارت عتبات عالیات می‌روند، حضرت آیت الله فیاض در این باره به دولت عراق تضمین سپرده است. وی افزود: با این حال ایام اربعین تنها فرصتی است که شیعیان افغانستان می‌توانند به دیار معشوق سفر کنند ولی با وجود مشکلاتی مانند نبود سفارت، عدم توجه مسئولان، زائرین بلاتکلیف مانده‌اند. پس از حمله انتحاری متاسفانه مسئولی در سفارت عراق نیست. در حالی که حدود یکماه به اربعین مانده است. خیل عظیمی از مشتاقان به زیارت عتبات عالیات منتظرند تا یک راه حلی پیدا شود. مقامات مسئول در دولت افغانستان باید این مشکل را از طریق وزارت خارجه عراق حل کنند. در این میان شرکتهای زیارتی بسیاری زیادی با نصب تابلوهایی از تصاویر عتبات عالیات وعده این سفر را به مردم می‌دهند ولی هنوز معلوم نیست که زائران اربعین حسینی از افغانستان امسال نیز بتوانند خود را به زیارت معشوق برسانند.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید