مرزهای هوایی برای زائران اربعین باز است

5/5

امروز خبری مبنی بر مسدود شدن مرزهای عراق اعلام شد به دلیل نگرانی از امنیت قطعی زائران اما بر خلاف مسدود سازی مرزهای زمینی، مرزهای هوایی به سوی عراق باز است و کسانی که بلیط تهیه کرده‌اند می‌توانند عازم عراق شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، مرزهای زمینی منتهی به عراق برای زائران اربعین بسته شده اما همچنان مرزهای هوایی باز است و زائران اربعین می توانند طبق برنامه به فرودگاه مراجعه کنند.

مرزهای زمینی برای زائران اربعین بسته و مرزهای هوایی باز است

رئیس ستاد اربعین امروز صبح خبری مبنی بر مسدود شدن مرزهای زمینی و مسدود شدن جادهای منتهی به مرز خبر داد وی در ادامه صحبت‌های خود دلیل مسدود شدن مرزها به دلیل اتفاقات نگران کننده‌ای که در مرزهای شلمچه و مهران به وقوع پیوست و خطرات جدی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد و جلسه فوق العاده ستاد مرکزی اربعین با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجا، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان مربوط در مرز مهران برگزار شد و وضعیت مرزها بررسی و وقایع، تجزیه و تحلیل شد و در ادامه به کسانی که بلیط خریداری کرده بودند اطلاع داد که وجه آنها بازگردانده می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین در ادامه تصریح کرد: عزیزانی هم که در مسیرهستند تلاش کنند برنامه خود را تغییر دهند؛ صرفاً کسانی که در پایانه‌های مرزی هستند، تلاش می‌شود در ساعات آینده با مدیریت و کنترل اطمینان بخشی یا توجیه شوند که برگردند یا اینکه با شرایط اطمینان بخشی از مرز عبور داده شوند.

 ترافیک ۱۵ کیلومتری در مرز خسروی

در حال حاضر ترافیک ۱۵ کیلومتری در مرز خسروی ایجاد شده است.

مسیر سرپل ذهاب و قصرشیرین به سمت مرز خسروی فعلا مسدود شده و تردد در آن ممنوع است تا جمعیت پشت مرز تخلیه شود.

برخلاف بسته شدن مرزها زمینی، مرزهای هوایی به روی زائرین عراق باز است و کسانی که بلیط تهیه کرده‌اند می‌توانند عازم عراق شوند و امنیت خوبی در این زمینه برقرار است و زائران عتبات عالیات می‌توانند تردد کنند.

مرزهای عراق به روی زائران اربعین بسته شد

سیدمجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد: به دلیل اتفاقات نگران کننده‌ای که در مرزهای شلمچه و مهران به وقوع پیوست و خطرات جدی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد جلسه فوق العاده ستاد مرکزی اربعین با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجا، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان مربوط در مرز مهران برگزار شد و وضعیت مرزها بررسی و وقایع، تجزیه و تحلیل شد.

وی ادامه داد: در این جلسه سفری که در عراق داشتیم و مذاکراتی که در آنجا صورت گرفت و تقاضاهای مقامات عراقی مبنی بر کاهش تعداد زوار ایرانی و مشکلات عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بسترهای طرف عراقی برای پذیرش زائران اربعین کافی نبود

میراحمدی با بیان اینکه استمرار وضعیت فعلی قطعاً مخاطرات جدی برای امنیت سلامت زائران را در پی دارد، افزود: همه اعضای شرکت کننده در جلسه روی این موضوع اتفاق نظر داشتند و بسیار نگران بودند؛ اساس نگرانی هم، نبود آمادگی و زمینه‌ها و بسترهای طرف عراقی در سرعت عمل پذیرش زائران، سرعت عمل در نقل و انتقالات و ناکافی بودن امکانات در آن سوی مرز، کثرت جمعیت و هوای گرم است.

مرزهای عراق تا اطلاع ثانوی به روی زائران اربعین بسته است

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همه این‌ها دست به دست هم داد که خلاف میل خودمان و جمع حاضر در جلسه و پس از ۵ ساعت مشورت به این نتیجه برسیم که، چون امنیت و سلامت عموم زائران عزیز برای ما خط قرمز است همه مرزهای منتهی به معابر خروجی زائران ما به عراق، تا اطلاع ثانوی مسدود شود.

میراحمدی تاکید کرد: به جهت اینکه امنیت و سلامت زائران ما با خطر جدی مواجه است این تصمیم سخت گرفته شد.

وی افزود: بعد از اینکه پایانه‌های مرزی ما تخلیه شد، اوضاع داخلی عراق و چگونگی انجام تفاهماتی را که با مقامات عراقی برای ایجاد سهولت و بسترهای لازم داشتیم و سایر شرایط را بررسی و تصمیم گیری خواهیم کرد که چگونه مرزها باز شود و در آینده در مورد آن اطلاع رسانی خواهیم کرد.

حرکت اتوبوس‌ها به سمت مرز عراق متوقف شد

میراحمدی گفت: برای اینکه زائران از برنامه سفرشان مطلع باشند به همه پایانه‌های مسافربری ابلاغ شد که همه برنامه‌های سفر اتوبوس‌ها به سمت مرزهای عراق از فردا لغو شوند و به اطلاع همه مسافران هم برسد و وجه بلیت خریداری شده به آن‌ها مسترد شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: عزیزانی هم که در مسیر هستند تلاش کنند برنامه خود را تغییر دهند؛ صرفاً کسانی که در پایانه‌های مرزی هستند، تلاش می‌شود در ساعات آینده با مدیریت و کنترل اطمینان بخشی یا توجیه شوند که برگردند یا اینکه با شرایط اطمینان بخشی از مرز عبور داده شوند.

وی افزود: این تصمیم قطعاً برای حفظ سلامت و امنیت زائران لازم بود و باید این تصمیم گرفته می‌شد.

صدور گذرنامه ویژه اربعین متوقف شد

میراحمدی اضافه کرد: تصمیم گرفته شد که صدور گذرنامه‌های ویژه اربعین متوقف شود و برای کسانی که درخواست گذرنامه دارند، گذرنامه‌ها صادر و از طریق پست برای آن‌ها ارسال می‌شود.

وی افزود: ان شاء الله بعد از اینکه وضعیت مورد ارزیابی قرار گرفت اگر تصمیم جدیدی گرفته شد به استحضار ملت شریف ایران خواهیم رساند.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید