ماجرای تخریب حرم امامین عسکریین(ع) توسط تکفیری‌ها/ بازسازی سامرا ادامه دارد

سوم بهمن‌ماه سال ۱۳۸۴ تکفیری‌ها با ۲۰۰ کیلو تی ان تی به حرم امامین عسکریین(ع) وارد می‌شوند و گنبد این حرم مطهر را تخریب کردند اما اکنون بزرگترین گنبد اعتاب مقدسه عراق، در این حرم مطهر ساخته و‌ نصب شده است.
5/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

به گزارش ستاد راهنمای زائر به نقل از فارس، امروز سوم بهمن‌ماه سالروز اولین حمله تروریستی به سامرا و تخریب حرم امامین عسکریین (ع) است. حرمی که در سال‌های دور منزل حضرت مهدی (عج) و پدرانشان بوده است.

وقتی تکفیری‌ها به حرم سامرا تعرض کردند/ ورود ۲۰۰ کیلو مواد منفجره به حرم

پس از سرنگونی صدام و حضور گسترده آمریکایی‌ها در عراق، جنایات تروریستی هم روز به روز افزایش یافت و دنیای استکبار به بهانه‌های مختلف سعی در افزایش فشارها به مسلمانان داشت. ساعت ۷ صبح سوم بهمن‌ماه سال ۸۴ بود که گروه‌های تکفیری به حرم امامین عسکریین (ع) تعرض کرده و با حدود ۲۰۰ کیلوگرم تی ان تی گنبد و بخشی اعظمی از گلدسته‌های حرم امامین عسکریین (ع) را تخریب کردند. با این اتفاق ناگوار، دل مسلمانان به ویژه شیعیان عزادار شد و علما، مراجع تقلید و‌ شخصیت‌های اول کشورهای اسلامی، این اقدام ناشایست را محکوم کردند. در ایران اسلامی نیز عزای عمومی اعلام شد و برخی کسبه از جمله بازاری‌ها در اعتراض به این اقدام تکفیری‌ها، مغازه‌ها‌ را تعطیل کردند.

دلیل روند کُند بازسازی حرم سامرا

شدت انفجاری در گنبد حرم امامین عسکریین (ع) به قدری بود که بخش اعظم گنبد حرم مطهر تخریب و ظریف‌کاری‌های حرم، به چندین متر دورتر پرتاب شد. پس از آن قرار شد تا حرم امامین عسکریین (ع) بازسازی شود، اما به دلیل ناامن بودن سامرا و عدم توافق افراد غیرشیعی برای این امر، بازسازی حرم سامرا به تعویق افتاد.

ثبت حرم امامین عسکریین در فهرست یونسکو

برهمین اساس در سال‌های بسیاری، کاروان‌های زیارتی به زیارت حرم امامین عسکریین (ع) اعزام نمی‌شدند و همچنان در اطراف حرم، جنگ‌هایی با گروه‌های تکفیری صورت می‌گرفت. تا اینکه حرم امامین عسکریین (ع) در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید و مقرر شد، کارشناسان اروپایی اقدام به بازسازی این حرم مطهر کنند، اما به دلیل تأخیر در روند اجرایی طرح و پیش نرفتن برنامه‌ها، دولت عراق مصمم شد تا اقدامات برای بازسازی حرم سامرا را به ستاد بازسازی عتبات عالیات واگذار کنند.

آیت‌الله سیستانی از مراجع تقلید نیز اقداماتی به منظور توسعه این حرم‌مطهر کرد اما عدم‌وجود امنیت، موجب کُندی روند بازسازی حرم سامرا شد و ستاد بازسازی عتبات از سال ۸۹ اقدام به بازسازی این حرم‌مطهر در سامرا کرد تا جایی‌که اکنون پس از گذشت حدود ۱۵ سال از آن اتفاق ناگوار و پس از حمله دیگر تکفیری‌ها در سال ۸۶ و ادامه تعرض داعشی‌ها به این حرم مطهر، با همت مهندسان و کارگران ایرانی و‌ همچنین کمک‌های مردمی حرم امامین عسکریین (ع ) بازسازی و درهای این حرم بر روی زائران باز شده است.

ساخت بزرگترین گنبد اعتاب مقدسه عراق در سامرا

البته این امنیت و آرامش مدیون خون‌پاک شهدایی همچون سردار قاسم سلیمانی است که دغدغه توسعه و بازسازی حرم امامین عسکریین را حتی در سال‌های آخر عمرشان نیز داشتند. گنبد حرم امامین عسکریین (ع) نیز با کمک‌های مردمی مجدد ساخته و‌ نصب شد، به طوری که اکنون گنبد حرم امامین(ع) به عنوان بزرگترین گنبد اعتاب مقدسه عراق به شمار می‌رود و زیبایی خاصی دارد.

روند بازسازی سامرا و‌ حرم امامین عسکریین (ع) ادامه دارد و قرار است، این حرم مطهر از هر طرف ۳۰۰ متر توسعه پیدا کند. البته روند اجرایی توسعه حرم سامرا تا حدودی پیشرفت داشته است اما تا نهایی شدن آن، نیازمند کمک‌های مردمی و تلاش‌های بیشتر مسؤولان ستاد بازسازی عتبات و از همه مهم‌تر همکاری‌های عراقی‌ها است.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید