علت کمبود بلیت اینترنتی اتوبوس‌های اربعین مشخص شد

5/5

مهر : یک مقام مسئول درباره علت کمبود بلیت اینترنتی اتوبوس ها برای سفر اربعین، گفت: انتقاداتی که بابت فروش اینترنتی مطرح می‌شود، به همین دلیل است که میزان تقاضا چندان زیاد نیست


داریوش باقرجوان درباره کمبود بلیت در فروش‌های اینترنتی اتوبوس‌های اربعین اظهار داشت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ۸ هزار دستگاه اتوبوس از ناوگان حمل و نقل جاده‌ای را به سفرهای اربعین اختصاص داده است.

وی افزود: این ۸ هزار دستگاه به تدریج و بر اساس میزان تقاضای مسافران وارد فرآیند جابجایی زائران خواهد شد. در روزهای اخیر بیشترین تقاضا به روز گذشته ۱۲ شهریورماه با ۷۸۰ دستگاه اختصاص داشت بنابراین تا زمانی که میزان تقاضا به ۸ هزار دستگاه برسد، فاصله زیادی داریم.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای یادآور شد: انتقاداتی که بابت فروش اینترنتی مطرح می‌شود، به همین دلیل است که میزان تقاضا چندان زیاد نیست اما اگر مسافران به پایانه‌های مسافری به صورت حضوری مراجعه کنند، بلیت برای سفر به مقاصد مرزهای عراق یافت می‌شود.

باقرجوان تصریح کرد: مشکلی که وجود داشت این بود که اگر همه سرویس‌های مورد نظر برای سفر به پایانه‌های مرزی را بر روی وب سایت‌های فروش اینترنتی بلیت اتوبوس قرار می‌دادیم، احتمال اینکه فردی تعداد زیادی از بلیت‌ها را خریداری و در بازار سیاه بفروشد و یا با برخی رانندگان یا بعضی از شرکت‌های حمل و نقلی تبانی کند، زیاد بود. بنابراین کاری که کردیم این بود که با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان حج و زیارت تنها کسانی که بر روی سامانه سماح نام نویسی کرده اند، مشمول خرید اینترنتی بلیت اتوبوس‌های اربعین خواهند شد.

وی افزود: اگر سامانه سماح به سامانه خرید اینترنتی بلیت اتوبوس‌های اینترنتی تا پایان امشب متصل شود، همه بلیت‌های اینترنتی سفرهای جاده‌ای اربعین بر روی وب سایت فروش قرار خواهد گرفت. نگرانی ما بابت این بود که بلیت‌ها به زائران و مسافران واقعی که قصد سفر به پایانه‌های مرزی را دارند، فروخته نشود.

باقرجوان دغدغه اصلی سازمان راهداری را سفرهای برگشت زائران اربعین دانست و گفت: در سفرهای رفت با توجه به اینکه بازه زمانی طولانی‌تری دارد، مشکل کمبود ناوگان نداریم اما در سفرهای برگشت با توجه به اینکه دامنه روزهای کمتری را شامل می‌شود، با هجوم زائران به مرزها مواجه می‌شویم که برای رفع این مشکل تمهیداتی اندیشیده شده است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۴۱ فعال شده تا زائرانی که قصد برگشت به کشور را دارند با پیامک کردن مرز مورد نظر و برآورد تعداد ناوگان مورد نیاز، اتوبوس‌های بین شهری را در اختیار زائران اربعین قرار دهیم.

وی افزود: به عنوان مثال اگر فردی از نجف مرز مهران را ساعت ۸ صبح پیامک کند با توجه به اینکه متوسط مسافت شهرهای زیارتی عراق تا مرزهای ایران ۴۰۰ کیلومتر است و بین ۶ تا ۸ ساعت طول می‌کشد تا زائر به مرز برسد، برآورد می‌کنیم چه تعداد ناوگان و چه ساعتی منتظر ناوگان باشند.

باقر جوان تأکید کرد: اگر در مرزی بیش از ظرفیت مسافر وارد شود تا رسیدن خودروهای حمل و نقل مسافران، اسکان موقت چند ساعته در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: علاوه بر پایانه‌های غرب، پایانه‌های بیهقی و جنوب هم اتوبوس برای اعزام به مرزهای غربی در نظر گرفته شده است.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید