صفر تا صد ثبت نام در سامانه سماح اربعین ۱۴۰۱

پیش ثبت نام اربعین ۱۴۰۱ از روز جمعه دهم تیرماه در سامانه سماح آغاز می‌شود.
5/5

به گزارش ستاد راهنمای زائر، عاشقان حسینی امسال امیدوارند بعد از دو سال چشم انتظاری بتوانند در مراسم پیاده روی اربعین حسینی شرکت کنند. طبق وعده‌های مسئولین ایرانی، اگر عراق در آینده شرایط خاصی برای پذیرش زائران خارجی اخذ نکند، ایران آمادگی اعزام زائران را به صورت زمینی و هوایی با شرایط ذکر شده را دارد.
در اربعین سال گذشته با توجه به وضعیت کرونا سهمیه ایران حدود ۶۰ هزار نفر از سوی عراق اعلام شد که در نهایت با توجه به خیل عاشقان حسینی بیش از ۱۰۰ هزار نفر در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند. امسال با توجه به لغو ویزای عراق برای سفر‌های زمینی و هوایی، تعداد زائران بیشتر خواهد بود. اما به نظر می‌رسد به منظور ساماندهی زائران، در ایام اربعین اخذ ویزای عراق الزامی باشد که البته ویزا به صورت رایگان صادر خواهد شد. به همین منظور و برای ساماندهی خروج این تعداد زائر ایرانی مسدولان مربوطه از هم اکنون به دنبال پیش ثبت نام اربعین ۱۴۰۱ هستند.
زمان شروع ثبت نام برای اربعین ۱۴۰۱
پیش‌ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح از فردا دهم تیرماه تا ۳۱ تیرماه انجام می‌شود و زائران بر اساس دستورالعمل‌های ستاد اربعین امکان ثبت‌نام و تشرف به عراق در اربعین امسال را دارند.
البته پیش ثبت‌نام از متقاضیان این سفر معنوی، به منزله ثبت‌نام قطعی نیست و برای مسؤولان اعزام تعهدی مبنی بر قطعی شدن ثبت‌نام و اعزام ایجاد نمی‌کند. چرا که با توجه به وضعیت کرونا و سایر بیماری‌ها در جهان، در صورتی که عراق به عنوان میزبان، محدودیتی برای اربعین امسال اعلام کند، ستاد اربعین هم موظف به عملیاتی کردن آن است.
چرا ثبت نام در سامانه سماح الزامی است؟
سامانه سماح که مخفف عبارت «ساماندهی مشتاقان ایام حضور در اعتاب مقدسه» است توسط سازمان حج و زیارت با هدف دریافت روادید عراق برای اعزام زائران مراسم اربعین حسینی راه اندازی شده‌است. ثبت نام در این سامانه موجب می‌شود تعداد زائران مرد و زن و استان‌های آن‌ها برای ساماندهی زائران مشخص شود. برای ثبت نام در این سامان داشتن گذرنامه الزامی است و افرادی که دارای گذرنامه معتبر هستند بعد از ثبت‌نام، کد رهگیری می‌گیرند.
هر ساله گفته می‌شود تنها کسانی می‌توانند به اربعین بروند که در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و عدم ثبت‌نام در این سامانه به‌منزله عدم آمادگی برای رفتن به پیاده‌روی اربعین است.
هم اکنون سامانه سماح تنها راه صدور ویزای سفر به عراق برای ایام اربعین شناخته می شود.
زمان پایان پیش ثبت نام اربعین ۱۴۰۱
پیش ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی از تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ لغایت ۱۴۰۱/۰۴/۳۱ از طریق سامانه (سماح) انجام می‌شود.
آدرس سامانه سماح
مشتاقان زیارت اربعین در تاریخ اعلام شده به آدرس https://samah.haj.ir مراجعه نمایند.

شرایط پیش ثبت نام متقاضیان اربعین حسینی ۱۴۰۱
شرایط اعلام شده از سوی کمیته ثبت نام و اعزام ستاد مرکزی اربعین به شرح زیر است:

در این مرحله صرفاً پیش ثبت نام انجام می‌شود و به منزله ثبت نام قطعی نیست.
پیش ثبت نام از متقاضیان هیچگونه تعهدی برای سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام نخواهد داشت و متعاقباً اطلاع رسانی برای ثبت نام قطعی انجام خواهد شد.
چنانچه هرگونه محدودیتی از سوی دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، نحوه ثبت نام قطعی متقاضیان از بین افرادی که پیش ثبت نام کرده اند تعیین و اعلام خواهد شد.
تأکید می‌نماید زایرینی که قصد عزیمت به صورت گروهی را دارند در مرحله پیش ثبت نام نیز حتماً به صورت گروهی و با معرفی یک نفر به عنوان سرگروه اطلاعات خود را در سامانه ثبت نمایند.
با توجه به اینکه نکات و موارد مهم از طریق شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه اطلاع رسانی خواهد شد، لذا در ثبت شماره تلفن همراه نهایت دقت را به عمل آورید.
طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین تزریق حداقل دو دوز واکسن کرونا از شرایط تشرف می‌باشد؛ که در زمان ثبت نام قطعی از وزارت بهداشت استعلام صورت می‌پذیرد؛ بدیهی است از ثبت نام قطعی متقاضیانی که حداقل دو دوز واکسن را تزریق ننموده باشند، جلوگیری می‌گردد؛ لذا از هم اکنون نسبت به تکمیل مراحل واکسیناسیون اقدام شود.
داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام گردد.
طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین:

الف) بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می‌شود از ثبت نام خودداری نمایند:

بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.
بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.
بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند.
بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.
بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می‌باشند (بالاخص بیماری‌های تنفسی، گوارشی و پوستی).
افرادی که تست کرونا آن‌ها مثبت است تا ۵ روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علایم حاد.
افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می‌باشند تا حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از دارو‌های تب بر، بالاخص بیماری‌های تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.
ب) افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از تشرف به زیارت اربعین و ثبت نام خودداری نمایند:

زنان باردار.
سالمندان بالای ۶۰ سال.
افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای.
افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده.
افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده.
افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰.
افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی.
افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می‌نمایند.
در خاتمه تاکید می‌نماید:

بر اساس اعلام کمیته ثبت نام و اعزام ستاد مرکزی اربعین، با توجه به اینکه بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تشرف به زیارت اربعین حسینی منوط به ثبت نام در سامانه سماح می‌باشد، لذا از کلیه مشتاقان عزیز دعوت می‌نماید حداکثر تا پایان تیرماه، در سامانه سماح پیش ثبت نام خود را انجام دهند.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید