زیست‌بوم فناوری اطلاعات کشور در جهت تسهیل سفر اربعین

5/5

وزیر ارتباطات گفت: امسال در مراسم اربعین با پیگیری انجام‌شده، خدمات جدیدی برای زوار حضرت اباعبدالله الحسین(ع) فراهم خواهد شد تا با استفاده از این خدمات فناورانه، ظرفیت‌های مردمی به‌شکلی منسجم‌تر برای خدمت به زوار فراهم و سفر برای آنان تسهیل شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته در رویداد «همگام با اربعین، همراه با فناوری» که با هدف بررسی راهکارهای علم و فناوری جهت تسهیل سفر زایران حسینی(ع) به کربلا  برگزار شد، وزیر ارتباطات، معاونان وی و حدود 20 شرکت دانش‌بنیان حضور داشتند.

در همین راستا «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در همایش «همگام با اربعین، همراه با فناوری» با حضور شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات و سرویس‌های مبتنی بر فناوری به زائران اربعین، اظهار داشت: اربعین یک رویداد بین‌المللی، فرهنگی، اجتماعی و راهبردی است که از جنبه‌های مختلف می‌توان آن را مورد بررسی و توجه قرارداد. اربعین یک رویداد خودجوش و مردمی است که طی آن هر کسی تلاش می‌کند برای بهتر برگزار شدن آن قدمی بردارد که در این رابطه، دولت هم در تلاش است تا همه ظرفیت‌های خود را برای بهتر برگزارتر شدن این سفر و تسهیل سفر زوار به‌کار گیرد.

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات فناورانه به زائران نیز، ضمن تبیین چکیده‌ای از حوزه‌های فعالیت خود به طرح نیازها و چالش‌های کاری موجود در حضور وزیر ارتباطات و معاونان وی پرداختند. در این جلسه مدیران شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات و سرویس‌های مبتنی بر فناوری به زائران اربعین، به تشریح سرویس‌های خود پرداختند و برخی از آن‌ها درخواست‌هایی برای توسعه خدمات مطرح کردند.

گفتنی است خدماتی همچون اعلام موقعیت در مسیر پیاده‌روی، تماس صوتی اینترنتی با ایران، اشتراک‌گذاری سفر به‌مقصد مرزهای خروجی به عراق، تسهیل خدمات به زوار، اطلاعات به‌روز موکب‌ها در طول مسیر، خدمات پزشکی برخط و چندین مورد دیگر از جمله خدماتی بودند که توسط شرکت‌های فناور برای تسهیل سفر زوار اربعین در نظر گرفته شده است. این خدمات از طریق پایگاه اینترنتی arbaeen.ito.gov.ir قابل مشاهده است.

همچنین در این رویداد، پنلی با عنوان «نقش فناوری ارتباطی در رویداد پیاده‌روی اربعین» برگزار شد و طی آن پلت‌فرم‌های ارائه خدمات در حوزه‌هایی مانند پیام‌رسانی و ارتباط، مسیریابی، مکان‌یابی، موکب‌داری و غیره به معرفی و تبیین خدمات و شناسایی نیازهای زائران پرداختند.

شرکت‌های دانش‌بنیان دیگر که قصد ثبت‌نام جهت ارائه سرویس‌های اربعین دارند می‌توانند از طریق سایت arbaeen.ito.gov.ir بخش فرم ثبت‌نام ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنند.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید