راه‌اندازی مجدد سفرهای عتبات در آینده/ تهیه بسته‌های اعزام زائران

رشیدیان گفت: با استفاده از ظرفیت ۲۵۰۰ دفتر زیارتی زمینه جذب و اعزام زائران در قالب بسته‌های متنوع زیارتی و متناسب با درخواست‌های آنان در آینده فراهم شود.
5/5

نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد و گزارش کمیته‌های اعزام و فرهنگی و آموزشی اربعین وابسته به سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری ارائه و بررسی شد.

در این جلسه ابتدا علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و رئیس کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین از اقدامات صورت گرفته در این کمیته در خصوص اعزام زائران ایرانی به پیاده روی اربعین گزارش داد و به نقاط ضعف و قوت آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه با وجود اختصاص سهمیه ۶۰ هزار نفری، برآوردها حاکی است که بیش از این تعداد به عراق رفتند، ناهماهنگی‌هایی را که در مرزهای زمینی وجود داشت یادآور شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان گزارشی از سفر خود به عتبات عالیات، اظهار داشت: در خصوص اعزام و ارائه خدمات کمیته‌ای تشکیل و مسائل و مشکلات بررسی خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه تعداد بیماران بستری در اربعین امسال بسیار محدود بود به تلاش‌هایی که برای اعزام زائران ایرانی به اعتاب مقدسه صورت گرفته است، اشاره و ابراز امیدواری کرد که با استفاده از ظرفیت بیش از ۲۵۰۰ دفتر زیارتی زمینه جذب و اعزام زائران در قالب بسته‌های متنوع زیارتی و متناسب با درخواست‌های آنان در آینده فراهم و اعزام‌ها به عتبات عالیات مجدداً راه اندازی شود.

در ادامه این نشست حجج الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاون عتبات سازمان حج و زیارت و حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در خصوص ویژگی‌های مراسم اربعین امسال و فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه‌های اجرایی و فرهنگی اربعین گزارش دادند.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین تکریم از ۳۰۰ موکب عراقی، اعزام تیم‌های رسانه‌ای و مستند ساز، اهالی هنر، اساتید دانشگاه و مبلغان، گروه‌های روایتگری، نقالی و پرده خوانی، برگزاری جلسات سخنرانی و مراسم دعا و زیارت را از جمله این فعالیت‌ها برشمرد و به راه اندازی سی پلت فرم برای بهره مندی هرچه بیشتر مخاطبان کنگره عظیم اربعین حسینی از این برنامه‌ها اشاره کرد.

معاون عتبات سازمان حج و زیارت نیز مشکلاتی را که در اعزام‌های هوایی و مرزهای زمینی برای زائران اتفاق افتاد؛ یادآور شد و بر لزوم همکاری متقابل و به هنگام کمیته‌های دست‌اندرکار در حوزه اربعین تاکید کرد.

در این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز با اشاره به انتظارات زائران اربعین از سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری، تصریح کرد: در آسیب شناسی مراسم امسال باید نقاط قوت و ضعف احصاء شود و راهکارهای مناسب برای برطرف کردن آسیب‌ها و تقویت نقاط قوت ارائه گردد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: ناهماهنگی‌ها در روند اقداماتی که باید در کمیته‌ها انجام شود عملکرد سازمان حج را زیر سوال می‌برد درحالیکه با کار منسجم و هماهنگ می‌توان مانع از آن شد.

وی تصریح کرد: اربعین یک کار ملی است و کار ملی به پشتیبانی ملی نیاز دارد و مناسب‌ترین محل برای مدیریت این مراسم نیز سازمان حج و زیارت است. / باشگاه خبرنگاران جوان

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید