راه‌های پیشگیری از تاول زدن پا در پیاده روی اربعین | این کار را انجام دهید تا تاول نزنید

5/5

مشکلات پا یکی از شایع‌ترین چالش‌هایی است که زائران اربعین حسینی در مسیر پیاده‌روی با آن درگیر می‌شوند؛ تاول و زخم،‌دردهای ساق پا، پیچ‌خوردگی و مشکلات کف پا با رعایت این نکات، قابل کنترل خواهد شد.

همشهری آنلاین – فاطمه عباسی: پیاده‌روی اربعین یک راهپیمایی حدودا ۸۰ کیلومتری است که حداقل دو تا سه روز به طول می‌انجامد و در این مسیر زائران با مشکلاتی روبرو می‌شوند. یکی از شایع‌ترین مشکلات، مربوط به پای زائران می‌شود که با توجه به آمادگی بدنی، سن و سال، مشکلات زمینه‌ای و قبلی، پوشش پا و نوع کفش ممکن است به اشکال متفاوتی بروز کند.

خانم دکتر زهرا درزی، متخصص آسیب شناسی و اصلاح حرکتی در این رابطه گفت که در موکب‌های امدادی و درمانی طول مسیر پیاده روی اکثر مراجعات مربوط به افرادی است که از تاول و زخم پا رنج می‌برند؛ دکتر درزی توضیح داد که تاول و زخم پا گاهی خونی و عفونی می‌شود که در این صورت باید در موکب‌های امدادی درمان مناسب را دریافت کنند. برخی افراد نیز، به خصوص افرادی که مشکلات دیابت دارند، در ناحیه پا دچار زخم می‌شوند که این هم مشکل شایعی است.

توصیه مهم به زائران این است که بهداشت پا را رعایت کنند. حتما از کفش و جوراب مناسب و تمیز استفاده کنند. نوشیدن آب در حین راه رفتن و سایش پا به کفش عامل‌های اصلی ایجاد تاول هستند و در صورتی که با مشکل زخم و تاول روبرو شدند از امدادگران مستقر در مسیر پیاده‌روی کمک بگیرند.

پیچ خوردگی‌ها هم بسیار شایع هستند. این حالت که معمولا با سابقه قبلی و کفش نامناسب تشدید می‌شود، زائران را دچار درد و مشکلات حرکتی می‌کند. افزایش پیاده‌روی، تورم و پیچیدگی‌های مکرر بعدی را هم ایجاد می‌کند. توصیه عمومی این است که چنین افرادی با باند کشی به شکلی مناسب مچ پای خود را فیکس کنند و دقت داشته باشند که این باند سفت یا شل نباشد.

مشکل بعدی که مربوط به راه رفتن افراد است، به شکل دردهای ساق پا ظاهر می‌شود. این مشکلات به تناسب آمادگی بدنی، میزان استراحت و نوع راه رفتن افراد، دو شکل متفاوت دارند: اگر فردی با سرعت راه برود در جلوی ساق پا احساس درد خواهد کرد، به این شکل که اگر مسافتی طولانی را بدون استراحت طی کنید یا سریع قدم بردارید در ناحیه استخوان‌های جلویی پا درد خواهید داشت.

دردهای پشت ساق مربوط به گرفتگی عضلات است و به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. این دردها بیشتر حالت کوفتگی دارند و به دلیل تجمع اسید لاکتیک در آن ناحیه اتفاق می‌افتند. ما عادتا به این میزان راه رفتن روزانه عادت نداریم و طبیعی است که دچار درد و کوفتگی شویم اما ماساژ روغن بابونه یا استفاده از یک لیموترش تازه در حین پیاده روی کمک کننده خواهد بود.

دردهای کف پا، بین انگشتان و بین مفاصل نیز بستگی به پوشش پا، کفش، سرعت راه رفتن و ناراحتی‌های اسکلتی نواحی بالاتر از جمله کمر درد دارد. اگر در این نواحی دچار درد یا ناراحتی شدید بهتر است استراحت مکرر را در برنامه خود بگذارید. دکتر درزی تاکید کرد چنین افرادی بهتر است هر ۴۵ دقیقه توقف کنند، بنشینند؛ پاهای خود را حرکت دهند، آنها را بشویند، خشک کنند و در صورت امکان بهتر است پا را کشش بدهند و بالا بگذارند. 

توصیه‌ کلی این است که رعایت بهداشت پا به جلوگیری از تاول و زخم و دردهای این ناحیه کمک قابل توجهی می‌کند و اگر پیاده‌روی با آمادگی قبلی و سرعت متوسط انجام شود، زائران مشکلات کمتری را تجربه خواهند کرد.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید