تل زینبیه اربعین 1400 به بهره‌برداری می‌رسد

تل زینبیه در طرح توسعه حرم امام حسین (ع) بیش از ۶ برابر توسعه می‌یابد که اربعین سال ۱۴۰۰ این مکان مقدس آماده و پذیرای زوار خواهد بود.
5/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

تل زینبیه که در فاز نخست طرح توسعه حرم امام حسین (ع) در قالب صحن عقیله حضرت زینب (س) قرار دارد، به منظور رفاه زوار و سهولت در تردد به ویژه در ایام مناسبتی و شلوغ، تخریب و مقرر شد مورد بازسازی قرار گیرد.

بر همین اساس، مساحت تل زینبیه که کمتر از ۵۰۰ مترمربع بود، در طرح توسعه افزایش می‌یابد که عملیات بازسازی آن از اواخر سال ۹۵ به همت ستاد بازسازی آغاز شده است.

تل زینبیه در طرح جدید در دو طبقه زیارتی پیش‌بینی شده است که سازه بتنی آن تاکنون بیش از ۶۸ درصد پیشرفت داشته است.

یوسف افضلی، معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات در گفتگو با فارس با بیان اینکه عملیات توسعه حرم حسینی و بازسازی تل زینبیه همچنان با وجود شیوع کرونا پیگیری می‌شود، گفت: سال گذشته در این ایام حدود یک هزار نفر در کربلا برای توسعه حرم سیدالشهدا (ع) فعالیت می‌کردند که با توجه به شیوع کرونا و مشکلات در اعزام استادکاران و مهندسان ایرانی به عراق، این تعداد به ۲۰۰ نفر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در طرح توسعه حرم حسینی، تل زینبیه نیز با تغییراتی همراه شد، افزود: به منظور توسعه مقام تل زینبیه، مساحت آن که حدود ۵۰۰ متر بود، به سه هزار متر افزوده شده است؛ به طوری که مساحت این مکان مقدس ۶ برابر خواهد شد تا زوار به راحتی امکان تشرف به حرم سیدالشهدا (ع) و تل زینبیه را داشته باشند.

افضلی با اشاره به اینکه روند احداث و بازسازی تل زینبیه به خوبی در حال انجام است، خاطر نشان کرد: با وجود مشکلات در اعزام نیرو‌ها و کاهش تعداد آنها، تل زینبیه اربعین سال آینده برای حضور زوار آماده می‌شود.

صحن حضرت زینب (س) در طرح توسعه حرم امام حسین (ع) نیز ا تلاش مهندسان کشورمان سال ۱۴۰۳ تکمیل خواهد شد. این امر در حالی است که پیش از این قرار بود احداث این صحن سال ۱۴۰۰ به پایان برسد، اما با شرایط ایجاد شده روند تکمیل آن سه سال به تأخیر افتاد.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید