تسهیلات نظام وظیفه برای مشمولان زائر اربعین

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: تمامی دانشجویان،‌ دانش‌آموزان و طلاب مشمول غیرغایب که قصد سفر به عتبات عالیات و شرکت در اربعین سال ۹۸ را دارند، می‌توانند بدون سپردن وثیقه از کشور خارج شوند.
5/5
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

به گزارش ستاد راهنمای زائر به نقل از فارس، سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: کلیه دانشجویان،‌دانش‌آموزان و طلاب مشمول غیرغایب که قصد سفر به عتبات عالیات و شرکت در اربعین سال ۹۸ را دارند می‌توانند بدون سپردن وثیقه از کشور خارج شوند.

وی گفت: حتی کسانی که برگ اعزام به خدمت دریافت کرده‌اند از تاریخ ۷ مهر تا ۱۰ آبان سال جاری می‌توانند در سامانه پلیس ثبت‌نام کرده و مجوز خروج از کشور را اخذ کنند.

سردار مهری تصریح کرد: کسانی که جزو مشمولان غایب بوده و در طرح جریمه غیبت سربازی ثبت‌نام کرده و ۵۰ درصد قسط خود را پرداخت کرده‌ و هنوز کارت معافیت سربازی را دریافت نکرده‌اند می‌توانند در اربعین حسینی در عتبات حضور داشته باشند.

وی گفت: حدوداً بیش از 580 هزار نفر در طرح جریمه غیبت سربازی ثبت‌نام کرده و ۴۶۰ هزار نفر جریمه مشمولیت را پرداخت کرده‌اند اما صد هزار نفر هیچ پرداختی نداشته‌اند که به آنها توصیه می‌کنیم حتماً مراجعه کرده و برگه جدید محاسبه پرداخت قسط‌بندی را دریافت کنند.

سردار مهری اعلام کرد:این دسته از مشمولان فقط تا پایان امسال فرصت دارند تا جریمه غیبت سربازی را بپردازند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اظهار داشت: برای کسانی که بیش از ۸ سال غیبت از سربازی داشته و هنوز تعیین تکلیف نکرده‌اند شرایط خوبی فراهم کرده‌ایم این افراد می‌توانند برگ اعزام به خدمت دریافت کرده و اگر متأهل هستند از مزایای تأهل و کسر خدمت سه ماهه به ازای هر فرزند استفاده کنند.

سردار مهری افزود: مشمولان غایبی که برگ اعزام به خدمت دریافت کرده‌اند می‌توانند بدون سپردن وثیقه در سفر اربعین شرکت کنند.

وی در خصوص حضور سربازان در مراسم اربعین اظهار داشت: سربازان از طریق فرماندهان می‌توانند برای شرکت در سفر اربعین اقدام کنند البته حضور این سربازان و اجازه برای شرکت در اربعین منوط به مقررات و ضوابطی است که مشخص شده است.

سردار مهری در پاسخ به پرسش فارس در خصوص اینکه کسانی که ۵۰ درصد جریمه غیبت سربازی را پرداخت کرده‌اند چگونه می‌توانند در سفر اربعین حضور یابند اعلام کرد: این دسته از افراد نیز بدون سپردن وثیقه می‌توانند به سفر اربعین بروند ؛همچنین این افراد هیچ محدودیتی برای استخدام هم ندارند و سازمان وظیفه برای آنها گواهی صادر خواهد کرد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص مشمولان غایبی که هنوز تعیین تکلیف نکرده اند، اظهار داشت: تعقیب، شناسایی، دستگیری و محرومیت از خدمات از جمله مواردی است که در خصوص این دسته از مشمولان اعمال خواهد شد؛ هیچ‌کدام از دستگاه‌های خصوصی و عمومی حق به کارگیری مشمولان غایب را نداشته و اگر این افراد را به کارگیری کنند با آنها برخورد خواهد شد؛ همچنین در صورت دستگیری مشمولان غایب، مجازات برای آنها تعیین می‌شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود به متقاضیان کنکور اشاره و بیان داشت: کسانی که در سال 98 متقاضی کنکور بوده‌ از سال گذشته معافیت تحصیلی داشته اند اما پلیس به آنها فرصت داد تا مهر برای انتخاب رشته اقدام کنند؛ قرار بود این افراد در تیر، مرداد و شهریور به سربازی اعزام شوند که این تسهیلات را برای آنها فراهم کردیم.

سردار مهری گفت: بنا بر قانون کسانی که 30 ماه سابقه ایثارگری یا 25 درصد جانبازی یا 24 ماه دوره اسارت داشته باشند یکی از فرزندانشان از خدمت معاف شود؛ همچنین کسانی که 28 و 29 ماه سابقه ایثارگری داشته باشند به شرط نداشتن غیبت، فرزندانشان می‌توانند از این ظرفیت تا پایان شهریور ماه استفاده کنند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، ارتش، سپاه، ناجا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی را نهادهایی اعلام کرد که برای کسانی که در دوره دفاع مقدس سابقه جهادی دارند کسر خدمت صادر می‌کنند.

وی گفت:البته افراد باید به یگان‌های خدمتی خود مراجعه کرده و گواهی را دریافت و سپس در سامانه ثبت کنند.

سردار مهری در حاشیه پرداخت جریمه مشمولان غایب به حقوق سربازان پرداخت و گفت: امسال درصد کمی به حقوق سربازان اضافه شد اما باید گفت حقوقی که به سربازان تعلق می‌گیرد ناچیز است؛ اگر چه باید طبق قانون حداقل 60 و حداکثر 90 درصد حقوق پایور به سرباز پرداخت شود اما این گونه نیست؛ بنابراین از مجلس و دولت و کسانی که دست‌اندرکار تخصیص بودجه هستند تقاضا می‌کنیم تا به حقوق سربازان توجه ویژه‌ای کنند.

وی در خصوص مدت زمان حضور سربازان در مناطق عملیاتی، مرزی و محروم اعلام کرد: آیین‌نامه مدت زمان این دسته از سربازان را در این مناطق مشخص کرده است؛ حضور در مناطق مرزی 18 ماه و مناطق محروم 19 ماه است؛ البته تسهیلاتی از جمله حق عملیات و حقوق بیشتر برای این دسته از سربازان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در ادامه صحبت‌های خود به مقوله سربازی و اهمیت وجودی سربازان اشاره و اظهار داشت: یکی از ارکان مهم برای هر کشوری توان دفاعی و نظامی آن است؛ در نظام جمهوری اسلامی، سرباز نقش مهمی در مقام دفاعی، امنیتی، انتظامی و اجتماعی داشته و نیروهای مسلح مفتخرند که از وجود جوانان با مسؤولیت برای دفاع از تمامیت ارضی کشور و استقلال ایران اسلامی و برقراری نظم و امنیت بهره می‌برند و این را یک فرصت مغتنم به حساب می‌آورند.

سردار مهری به تلاش مسؤولان برای خوشایندسازی محیط خدمت و سربازی پرداخت و گفت: کسب مهارت‌های جمعی، تقویت روحیه ایثار، نظم‌پذیری، قانون‌پذیری و مشارکت در صحنه‌های اجتماعی همچون سیل، زلزله، حوادث غیرمترقبه از جمله مواردی است که سربازان در دوره خدمت خود آنها را فرا می‌گیرند و البته باید گفت بخش اعظمی از توان دفاعی کشور را سربازان شکل می‌دهند. اگر چه در گذشته ودر صحنه‌های جنگ تحمیلی نیز شاهد بودیم که نیمی از رزمندگان ما را سربازان تشکیل داده بودند.

وی به برنامه‌های ستاد کل نیروهای مسلح در جهت خوشایندسازی خدمت سربازی اشاره و اعلام کرد: تشکیل قرارگاه مهارت‌آموزی در طی دو سال اخیر طی تدابیر ستاد کل نیروهای مسلح و همکاری خوب دولت و ستاد کل صورت گرفت تا بتوان برای آموزش و مهارت‌آموزی هر سرباز قدمی برداشت؛ شعار هر سرباز یک مهارت شعاری است که برای مهارت‌آموزی سربازان اعلام شده و امیدواریم تا پایان برنامه ششم محقق شود و هر سرباز بتواند در مدت سربازی خود یک مهارت را بیاموزد و پس از سربازی با تسهیلاتی که دولت برای وی قائل می‌شود این مهارت را ادامه دهد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: مدت‌ زمان سربازی در کشور ما 30 ساله است؛ دو سال دوره ضرورت، 8 سال دوره احتیاط و 2 دوره 10 ساله دوره ذخیره.

سردار مهری به معافیت قهرمانان ورزشی اشاره و عنوان کرد: کسانی که رتبه اول تا سوم المپیک و مسابقات جهانی و آسیایی را داشته باشند با موافقت وزارت ورزش و جوانان به سازمان نظام وظیفه معرفی شده و از انجام خدمت سربازی معاف می‌شوند؛ مقام‌های اول تا سوم جام جهانی در رشته‌های فوتبال، بسکتبال و والیبال از خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند.

وی ادامه داد: قهرمانان پارالمپیک جهانی نیز یا خود یا یکی از فرزندانشان در صورتی که عناوین یک، دو‌ و سه جهانی را کسب کنند با معرفی وزارت ورزش می‌توانند از انجام دوره خدمت ضرورت معاف شوند البته این معافیت فقط برای یکی از فرزندان اعمال خواهد شد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا به برگزاری جشنواره ورزشی سربازان نیروهای مسلح در سال 98 اشاره و اعلام کرد: سربازانی که علاقه‌مند برای شرکت در جشنواره ورزشی هستند و در رشته‌هایی مثل تیراندازی، کاراته،‌ تکواندو و … مهارت دارند می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند؛ این جشنواره با هدف توسعه و اعتلای امر ورزش در بین سربازان از اول مهر در 30 رشته مختلف برنامه‌ریزی شده است.

سردار مهری با اشاره به این مطلب که سازمان وظیفه عمومی ناجا تنها مرجع قانونی برای کسب اخبار و اطلاعیه‌های سربازی است، گفت: مواردی همچون اخاذی از مشمولان برای مشاوره و ارائه تسهیلات و حتی به دروغ وعده معافیت و کفالت را داشته‌ایم که عواقب خوبی برای مشمولان نداشته است؛ بنابراین از مشمولان و خانواده‌های آنها درخواست می‌کنیم که حتماً قوانین و اخبار نظام وظیفه را از طریق سازمان نظام وظیفه پیگیری کنند.

وی در خاتمه به سربازان فراری پیشنهاد کرد که هر چه سریعتر خود را به یگان مربوطه معرفی کنند چرا که سازمان قضایی نیروهای مسلح در این خصوص تخفیف و بخشایش خوبی را اعمال خواهد کرد.

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید