باز شدن مرز ربطی به اعزام زائر به عتبات ندارد

در حالی که معاون وزیر راه و شهرسازی به رفع محدودیت تردد مسافر به عراق اشاره کرده بود، معاون عتبات سازمان حج و زیارت از اعزام نشدن هیچ زائر و کاروانی به عتبات بدون هماهنگی با وزارت بهداشت و ستاد کرونا خبر داد.
5/5

روز گذشته شهرام آدم‌نژاد، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از رفع محدودیت تردد مسافر به عراق از مرز‌های پرویزخان در استان کرمانشاه و باشماق در استان کرستان از شنبه ۲۶ دسامبر خبر داد و گفت: امکان تردد مسافر بین ایران و عراق وجود دارد.

پس از این ادعا، بسیاری از عاشقان سفر به عتبات برای تشرف به این سفر معنوی پیگیر شدند تا بتوانند در ایام فاطمیه به حرم سیدالشهدا (ع) مشرف شوند و با توجه به اینکه عراق از اسفند سال گذشته با بستن مرز‌ها از پذیرفتن زائر خارجی عذرخواهی کرده بود، بتوانند پس از حدود ۱۱ ماه دلتنگی و ممنوعیت، به عتبات سفر کنند.

اما حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت در گفتگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با بیان اینکه فعلا اعزام هیچ زائری در قالب کاروان یا فردی به عتبات نداریم، گفت: تا زمانی که وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا برای برقراری سفر به عتبات مجوز لازم را صادر نکنند، حتی اگر مرز‌ها هم باز شود، هیچ زائری به عتبات اعزام نمی‌کنیم.

البته باز شدن دو مرز پرویزخان در استان کرمانشاه و باشماق در استان کرستان را نمی‌توان برای اعزام زائران به عتبات در نظر گرفت، چرا که زیرساخت‌ها و امنیت لازم برای تردد زوار در این مرز‌ها پیش‌بینی نشده است و باید منتظر بود با تدابیر لازم و فروکش کردن کرونا، سفر به عتبات همچون گذشته از مرز‌های زمینی مهران، شلمچه، چذابه و خسروی از سر گرفته شود.

سفر به عتبات از اوایل اسفند سال گذشته با شیوع کرونا متوقف شد و پس از آن ایران با تدوین پروتکل‌های بهداشتی خواستار برقراری اعزام‌ها شد که به دلیل شرایط موجود، استاندار نجف و کربلا از پذیرش زائر خارجی عذرخواهی کردند و حتی در اربعین امسال هم به دلیل نبود زیرساخت مناسب امکان پذیرش زائر خارجی را نداشتند. با این حال چند روز قبل از اربعین و در حالی که به نپذیرفتن زائر خارجی تأکید داشتند، به پذیرش زائر از برخی کشور‌ها همچون ایران به صورت محدود اشاره کردند که ایران نیز به دلیل شرایط با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا هیچ زائری به کربلا اعزام نکرد./ فارس

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید