افسانه بایگان: هجمه‌ها به حضورم در پیاده‌روی اربعین، برنامه‌ریزی‌شده بود

افسانه بایگان با اشاره به هجمه‌هایی که به خاطر حضور در پیاده‌روی اربعین به او شده بود، گفت: من اصلا فکر نمی‌کنم این هجمه از سمت مردم باشد بلکه به نظرم این حرف‌ها و برخوردها تا حدودی برنامه‌ریزی‌شده است.
5/5

باربد بابایی در پنجمین شب از برنامه «عید همدلی» میزبان افسانه بایگان بازیگر با سابقه سینما و تلویزیون بود.

بایگان در ابتدای برنامه درباره زندگی با حضور ویروس کرونا گفت: من معتقدم این بیماری طبع سردی داره و نباید در طول موجش قرار گرفت. به جای گفتن کرونا که الف اخرش عمودی است و سر به بالا بگوییم کروناز، تا با شیب ز به سمت پایین از قدرتش کم کنیم.

وی درباره ورودش به دنیای بازیگری پیش از سریال سربداران نیز گفت: عموی پدر من از بنیان گذاران تئاتر نوین بود و خانواده او نیز کار‌های صحنه انحام می‌دادند. من از یازده سالگی تجربه بازی دارم، اما نه به واسطه خانواده پدری، بلکه انگار قرار بود من در این حیات تجربه انحام این کار را داشته باشم. در کانون پرورش فکری خیلی فعال بودم در همه زمینه ها، موسیقی، کتاب خوانی و… تجربه حضور در یک فیلم کوتاه در سن یازده سالگی هم همان جا برایم شکل گرفت.

این بازیگر پیشکسوت در جواب سوالی که از او درباره مسیری که تا به اینجا طی کرده پرسیده شد گفت: من از مسیری که امده ام راضی هستم، چون همه افت و خیز‌ها و اتفاقات است که زندگی را رنگ می‌بخشد و از مجموعش خوشحالم.

او درباره گذر عمر و قرار نگرفتن در نقش جوان اول فیلم‌ها گفت: اگر انسان دارای پایگاه فکری باشد و بداند که برای چه پا به زندگی گذاشته متوجه می‌شود که اصلا فیزیک مهم نیست. او آمده تا همه این مراحل را تجربه کند بنابراین طبیعی است و نباید از این موضوع ناراحت بود.

بازیگر «وضعیت سفید» درباره بازی در سریال تنهاترین سردار و در نقش جعده همسر امام حسن گفت: تصمیم گیری برای حضور در این نقش بسیار دشوار بود، چون جعده همسر خیانتکار امام حسن بود. برای اینکار ۴۰ روز هیچ ماده حیوانی را نخوردم و پس از آن تفالی زدم که بسیار خوب آمد.

او همچنین ادامه داد:جعده در نهایت کارش به جنون می‌رسد و این دقیقا به این دلیل است که ما انسان‌ها برای قدم گذاشتن و انجام کار‌هایی به وجود آمدیم که اگر خارج از آن قدم برداریم کامل به هم میریزیم. جنون جعده هم در نتیجه همین است.

افسانه بایگان که پس از شرکت در پیاده روی اربعین مورد هجمه بسیار زیادی در فضای مجازی قرار گرفته بود در توضیح این اتفاق افتاد: من اصلا فکر نمی‌کنم که همه این هجمه از سمت مردم است. بلکه به نظرم این حرف‌ها و برخورد‌ها تا حدودی برنامه ریزی شده است. چون ما از اطراف مورد هجوم فرهنگی هستیم که در این مسیر بی تاثیر نیست.

بازیگر «سربداران» درباره دلیل سفرش به عتبات عالیات گفت:آنقدر این موضوع عاشقانه و با حال خوب است که من با کلام نمیتوانم ان را توضیح بدهم. باید آنقدر به این موضوع علاقمند باشی تا بتوانی درک کنی و به قول مولانا حلوای تن تنانی تا نچشی ندانی.

بایگان درباره شرایط و وضعیت فضای مجازی در زندگی روزمره نیز گفت:مردم در این فضا دچار خودباختگی شدند. با ارایش‌ها و حضور‌های عجیب و به هر قیمتی دیده شدن.

این بازیگر سینما و تلویریون در ادامه درباره وجود مافیا در سینما گفت: مافیا در سینما وجود دارد و در بیشتر بخش‌ها به شکل‌های متفاوت حضور دارد و متاسفانه یک چرخه نا سالم را به وجود آورده است.

او همچنین درباره بهترین بازیگری که در مقابلش بازی کرده گفت: اولین سکانسی که بازی کردم در تفریحگاه ارغون شاه بود که در مقابل استاد علی نصیریان بازی میکردم و یک تجربه، شعور و آکاهی والایی را در مقابلم داشتم.

بایگان همچنین با یادی از خسرو شکیبایی ادامه داد:مرحوم شکیبایی همیشه میگفت بازیگری مثل پینگ پونگ است و اگر من خود را بکشم، ولی پارتنرم خوب نباشد به هیچ نتیجه‌ای نمیرسیم.

او همچنین درباره راه درست پرورش استعداد‌ها گفت:زمانی که در سریال سربداران حضور داشتم اساتید من را تربیت میکردند. مثلا ان‌ها اجازه نمیدادند من هر موسیقی گوش بدم و میگفتند باید چیز‌های خوب و درست توسظ گیرنده‌های حسی دریافت کنید.

افسانه بایگان در اخر با اشاره به این نکته که به دلیل نداشتن روابط گسترده و نوع زندگیش گاهی از برخی چیز‌ها محروم شده است گفت:برای فیلم‌های کنعان، خواهران غریب و دو فیلم با یک بلیط استحقاق سیمرغ گرفتن را داشتم، اما این اتفاق نیافتاد.

«عید همدلی» با طراحی و کارگردانی وحید سعیدی و سردبیری احمد رنجبر محصول گروه معارف شبکه دو و مرکز رسانه سازمان تبلیغات اسلامی است که به مناسبت اعیاد قربان تا غدیر تولید شده و هر شب حوالی ساعت ۲۳:۳۰ از این شبکه به روی آنتن می‌رود. اجرای این برنامه را باربد بابایی بر عهده دارد و با هدف حمایت از پویش میلیونی اطعام عید غدیر پخش می‌شود./ فارس

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید