ازسرگیری پروازهای ایران و عراق بدون زائر

با توجه به دستورالعمل‌های اعلام شده از سوی عراقی‌ها، پروازهای ایران و عراق به زودی با رعایت نکات بهداشتی و محدودیت‌های پیش‌بینی شده از سر گرفته می‌شود، اما با توجه به شرایط عراق، خبری از اعزام زائر نیست.
5/5

سفر به عتبات از اوایل اسفندماه سال گذشته با شیوع کرونا لغو شد و دیگر هیچ زائری امکان تشرف به شهرهای مقدس عراق را نداشت؛ تا جایی که حتی مرزهای ایران و عراق بسته شد و نه تنها زائران، بلکه روابط اقتصادی دو کشور نیز تا مدتی به تعویق درآمد.

پس از کاهش نسبی مبتلایان به کرونا در ایران، مسؤولان حج و زیارت کشورمان با همکاری وزارت بهداشت اقدام به تدوین پروتکل‌های بهداشتی برای برقراری سفر به عتبات کردند و وزارت امور خارجه نیز این پروتکل‌ها را به طرف عراقی ابلاغ کرد، اما در نخستین واکنش، استاندار نجف اشرف از عدم پذیرش زائران خارجی به این شهر تا پایان کرونا خبر داد و چند روز بعد نیز استاندار کربلا ضمن قرنطینه این شهر، اجازه ورود نه تنها زائران سایر کشورها، بلکه زائران شهرهای دیگر عراق را نداد و هم‌اکنون نیز این دو شهر در قرنطینه هستند.

با این وجود، علیرضا رشیدیان در نشست خبری به ادامه مذاکرات برای برقراری سفر به عتبات خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت عراق، سفرهای زیارتی به عتبات فعلا برقرار نمی‌شود و باید منتظر نظر طرف عراقی باشیم.

از طرفی نیز به نظر می‌رسد که از هفته‌های آینده پروازهای ایران و عراق از سر گرفته خواهد شد. به طوری که با توجه به درخواست‌های مکرر مردم عراق برای برقراری سفر به ایران، مسؤولان عراقی برای سفر به ایران دستورالعمل‌هایی وضع کرده‌اند.

بر اساس منابع عراقی، همه عراقی‌ها با مجوز اقامت، مجاز به سفر به ایران هستند. همچنین مسافرانی که با زنان ایرانی قراردادهای ازدواج دارند، مشروط بر این که قرارداد توسط مراجع ذیربط تأیید شود، مجاز به سفر به ایران هستند.

علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری‌های غیر قابل درمان که گزارش پزشکی دارند و تمام مجروحان گروه‌های امنیتی داخلی، دفاعی و حشدالشعبی نیز با داشتن ویزا مجاز به سفر به ایران هستند. همچنین افراد با داشتن ویزای برای مقاصد تجاری هم می‌توانند به ایران سفر کنند.

با این روند، ویزای عراق و ایران که اوایل سال گذشته رایگان و در ماه‌های محرم و صفر و حتی پس از آن برداشته شده بود، همچون سال‌های گذشته ضروری است و عراقی‌ها برای سفر به ایران و حتی ایرانی‌ها برای سفر به عراق باید ویزا اخذ کنند.

با برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی مسؤولان، احتمال می‌رود تا ۱۰ روز آینده پروازهای ایران و عراق از سر گرفته شود و حتی مرزها برای پذیرش افراد واجد شرایط بازگشایی شود. البته بازگشایی مرزهای دو کشور و برقراری پروازهای ایران و عراق به معنای از سرگیری سفر زائران نیست؛ چرا که مسؤولان سازمان حج و زیارت تاکنون اظهارنظر و واکنشی نسبت به سفرهای زیارتی به عراق نداشته و طرف عراقی هم رغبتی برای پذیرش زائران با توجه به وضعیت کرونا ندارد./ فارس

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید