آغاز فعالیت موکب‌ها از 16 شهریور

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به آغاز فعالیت موکب‌ها از 16 شهریورماه، گفت: مأموریت اصلی موکب‌های اربعین در سال جاری، اسکان زائران است.
5/5

۲۶ شهریور ماه امسال اربعین حسینی است و با توجه به اینکه وزیر کشور عراق قول مساعدت برای تشرف میلیون‌ها زائر ایرانی به این کشور در یام اربعین را داده است، مسؤولان ستاد مرکزی اربعین در حال برنامه‌ریزی به منظور فراهم‌سازی امکانات برای زائران اربعین هستند.

مأموریت اصلی موکب‌های اربعین در سال جاری، اسکان زائران است

یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به فعالیت حدود سه هزار موکب اظهار داشت: ثبت‌نام از متقاضیان برپایی موکب در ایام اربعین آغاز شده است و ما پس از بررسی موکب‌ها، آن‌ها را به دو بخش تغذیه و اسکان تقسیم می‌کنیم تا در موقعیت‌های مختلف و مسیر زائران حسینی بتوانند به خدمات‌رسانی بپردازند.

وی با بیان اینکه تمرکز اصلی در اربعین امسال اسکان زائران اربعین است، تصریح کرد: با توجه به اینکه سهمیه‌بندی در ایام اربعین امسال نداریم، پیش‌بینی می‌شود که رکورد زیارت اربعین در سال‌های گذشته شکسته شود و میلیون‌ها زائر به زیارت امام حسین علیه‌السلام مشرف شود. بر همین اساس، در نظر داریم امسال به اسکان زائران توجه بیشتری داشته باشیم.

امسال موکب‌های ایرانی در کنار موکب‌های عراقی فعالیت می‌کند

افضلی با اشاره به اینکه میزبان اصلی اربعین، مردم عراق هستند، خاطر نشان کرد: این فرهنگ مردمی بودن اربعین و میزبانی عراقی‌ها را باید مورد توجه قرار دهیم. با این وجود، موکب‌های ایرانی امسال نیز در مسیر زائران حضور خواهند یافت. البته امسال فعالیت موکب‌ها نسبت به سال‌های گذشته متفاوت خواهد بود؛ به طوری که دیگر موکبی به نام موکب‌های ایرانی نخواهیم داشت و موکب‌های کشورمان با موکب‌های عراقی عجین شده و با هم فعالیت می‌کنند.

آغاز فعالیت موکب‌های اربعین از ۱۶ شهریور

وی از آغاز فعالیت موکب‌ها از ۱۰ ماه صفر هم‌زمان با ۱۶ شهریورماه خبر داد و گفت: امسال ۱۰ روز قبل از اربعین حسینی موکب‌ها در مسیر زائران اربعین خدمت‌رسانی را آغاز می‌کنند و با توجه به اینکه موکب‌های عراقی در روز اربعین جمع می‌شوند، در نظر گرفتیم سه روز پس از اربعین هم موکب‌ها را فعال نگه داریم. بر همین اساس، موکب‌های اربعین از ۱۰ تا ۲۳ ماه صفر یعنی از ۱۶ تا ۲۹ شهریورماه به زائران خدمات خواهند کرد.

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به اینکه با گرمای هوا هم‌زمان با ایام اربعین نیاز اصلی موکب‌ها آب آشامیدنی و وسایل سرمایشی است، تصریح کرد: سعی داریم که موکب‌های اربعین را به وسایل سرمایشی تجهیز کنیم تا در سال‌های آینده که اربعین در گرمای بیشتری است، مشکلی برای زائران ایجاد نشود.

به گزارش فارس، سال گذشته با توجه به اعمال محدودیت و سهمیه‌بندی تعداد زائران اربعین از سوی عراق، بیش از ۸۰ هزار نفر به عراق آن هم فقط به صورت هوایی اعزام شدند. سال ۹۹ نیز به دلیل شیوع کرونا هیچ زائر و موکبی در مراسم اربعین حسینی شرکت نکرد. با این وجود، در سال ۹۸ بیش از ۳ میلیون ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین حسینی به عراق مشرف شدند.

منبع: فارس

به راحتی عضو خبرنامه شوید

و پیش از دیگران آخرین اخبار و اطلاعیه ها مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید